Trzebiatów - jak dojechać, gdzie jest położony, co zwiedzać?

Trzebiatów

Trzebiatów to największe w tym regionie miasteczko, liczące ponad 10tys. mieszkańców, stanowiące siedzibę gminy. W linii prostej, oddalone od morza o 8km. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z XIIwieku, natomiast w XIIIwieku Trzebiatów dostał prawa miejskie. Trzebiatów, jak na tak niewielkie miasteczko, może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami. Co ciekawe, cztery zabytkowe budowle sakralne służą do dziś wiernym w czterech różnych wyznaniach: rzymskokatolickim, grekokatolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Zapewne dlatego Trzebiatów nazywany jest miastem czterech kultur.

Co warto zobaczyć w Trzebiatowie? KOŚCIÓŁ MARIACKI

Pięknie zachowany Kościół Mariacki pochodzi z XIVwieku. Z tarasu umieszczonego na dziewięćdziesięciometrowej wieży można oglądać panoramę miasta i okolic. Najstarszy dzwon tego Sanktuarim pochodzi z końca XIV wieku. Służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego.

RATUSZ

Ratusz z początku XVIII wieku zdobny w wieżę zegarową. Po jego gotyckim, piętnastowiecznym poprzedniku ostały się 3 arkady z zachodniej części budynku. Warto odwiedzić te miejsce, aby zobaczyć trochę historii tego miasta. 

RYNEK STAREGO MIASTA

Rynek Starego Miasta wybudowany w szachownicowym układzie ulic, charakterystycznym dla średniowiecza. Najstarsze kamienice stojące wokół rynku pochodzą z XVI wieku. To świetna atrakcja dla wszystkich, którzy lubią takie pełne historii miejsca. 

BASZTA KASZANA (ul. Wąska)

Baszta Prochowa, cenny zabytek z przełomu XIII i XIV wieku, nazwa pochodzi z legendy, w której, strażnik przypadkiem wysypał miskę z gorącą kaszą na głowę podstępnie atakującego miasto, tym sposobem je ratując.

PAŁAC (ul. Wojska Polskiego 67)

Pałac w Trzebiatowie to pałac, który został wybudowany w klasycystycznym stylu. Jest on siedzibą Ośrodka Kultury w tej miejscowości. Mieści się w tym obiekcie biblioteka publiczna oraz galeria sztuki. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kolobrzeg.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0