Pomnik Sanitariuszki

Pomniki i rzeźby w Kołobrzegu - gdzie się znajdują?

  • location_on Kołobrzeg

Pomniki i rzeźby w Kołobrzegu

Poniżej przedstawiamy pomniki oraz rzeźby w Kołobrzegu, te najbardziej znane i najczęściej odwiedzane, nie tylko przez turystów:

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

  • Znajduje się na terenie bulwaru Jana Szymańskiego. Ma upamiętniać dokonane w 1945 roku zaślubiny. Zgodnie z legendą, jeśli przejdzie się przez „okno” z jednej strony pomnika na drugą wstrzymując oddech, wtedy spełni się pomyślane wcześniej życzenie. Warto sprawdzić, czy to prawda :)

Kula ziemska

  • Znajduje się przed Ratuszem – w XIX wieku w tym miejscu stał pomnik króla pruskiego Ferdynanda Wilhelma III, ale po zakończeniu II wojny Światowej został rozebrany. Obecnie znajduje się tam umieszczona na specjalnym wodnym łożysku granitowa kula ziemska, którą z łatwością można poruszać.

Przerwa w koncercie

  • Znajduje się przy ul. Solna – przy Regionalnym Centrum Kultury – rzeźba przedstawia dwa potężnych rozmiarów krzesła, a na nich instrumenty muzyczne – altówka oraz wiolonczela.

Pomnik Tysiąclecia / Pomnik Milenijny

  • Znajduje się przy ul. Katedralna 19 – odsłonięty w 2000 roku pomnik przedstawiał początkowo postaci dwóch władców – Bolesława Chrobrego oraz Ottona III, stojących przy rozdartym krzyżu. W 2008 roku na pomniku „stanęli” także Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.

Pomnik Józefa Piłsudskiego

  • Znajduje się przy ul. Armii Krajowej 5 – powstały ku upamiętnieniu wybitnego Polaka, Pierwszego Marszałka RP.

Pomnik Sanitariuszki

  • Znajduje się przy ul. Sikorskiego – odsłonięty w 1980 roku, wykonany z brązu, wyraża hołd dla kobiet, które podczas II Wojny Światowej walczyły w szeregach Wojska Polskiego, zazwyczaj jako sanitariuszki.

Pomnik Walk o wyzwolenie miasta

  • Znajduje się przy ul. Armii Krajowej 2 – to jeden z najstarszych pomników w Kołobrzegu. Powstał w marcu 1948 roku dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w obronie miasta.

Pomnik Komandora Mieszkowskiego

  • Znajduje się na skwerze Kmdr. Stanisława Mieszkowskiego – powstał w czerwcu 2007 roku, dla upamiętnienia oficera Marynarki Wojennej, rozstrzelanego w 1952 roku, po fałszywych oskarżeniach o szpiegostwo.

Pomnik Arcybiskupa Marcina Dunina

  • Znajduje się przy ul. Armii Krajowej, przy bazylice konkatedralnej – wykonana z piaskowca rzeźba upamiętnia prymasa Polski Marcina Dunina, który w latach 40. XIX wieku był więźniem twierdzy kołobrzeskiej.

Ostatnia aktualizacja - kwiecień 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kolobrzeg.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0