Historia Kołobrzeg
Kołobrzeg jest miastem o ponad tysiącletniej historii, jednak trzeba pamiętać, że jego położenie ulegało zmianie, i pierwotna osada uważana za średniowiecznego przodka (VIII/IX wiek) dzisiejszego Kołobrzegu leżała mniej więcej w okolicy dzisiejszego Budzistowa, to znaczy ok. czterech kilometrów w głąb lądu od dzisiejszej lokalizacji Kołobrzegu, czyli od ujścia Parsęty do Morza Bałtyckiego. Naturalne bogactwo tego terenu, czyli solanka sprawiło, że w X wieku założono tu miasto, którego mieszkańcy trudnili się głównie warzeniem soli, a także kupiectwem. W 1000 roku Bolesław Chrobry założył tam biskupstwo podległe arcybiskupowi gnieźnieńskiemu.
Kilka faktów historycznych:
- Przez wieki Kołobrzeg rozwijał się ekonomicznie, aż do XVII wieku, kiedy to na skutek wojny 30-letniej uległ niemal całkowitemu zniszczeniu.
- Aby zapobiec w przyszłości zagrożeniom, zaczęto budować mocne fortyfikacje: wzmacniać stare zabezpieczenia i budować nowe, skutkiem czego Kołobrzeg stał się twierdzą.
- Z XVIII wieku spadło znaczenie i opłacalność warzenia soli. Kryzys przechodził także handel morski. Wobec tego Kołobrzeg przekształcił się w potęgę włókienniczą.
- W XIX wieku rozebrano ostatecznie warzelnie solne, natomiast zaczęto wykorzystywać solankę i borowinę jako bogactwa uzdrowiskowe. Powstało pierwsze sanatorium, tężnie, a pod koniec XIX wieku - dom zdrojowy. Wcześniej Wilhelm I zlikwidował forteczne elementy Kołobrzegu. Na miejscu "twierdzy Kołobrzeg" powstało "kąpielisko Kołobrzeg".
- Po II Wojnie Światowej, zgodnie z ustaleniami jałtańskimi, Kołobrzeg przeszedł w ręce polskie. W wyniku walk wojennych a także powojennych działań szabrowników, zniszczeniu uległo niemal całe miasto. Pełną parą odbudowa ruszyła praktycznie dopiero w latach 50-tych.
- Odbudowany, powojenny Kołobrzeg zaczął się rozwijać w kierunku turystyki i rybołówstwa, odbudowywano też stare i budowano nowe obiekty uzdrowiskowe, chcąc w pełni wykorzystać wartości Kołobrzegu jako zdroju. Przystąpiono też do odbudowy zabytków i tworzenia nowej bazy noclegowej.
- Niestety, powojenna architektura Kołobrzegu pozostawia wiele do życzenia. Kładąc nacisk na użyteczność, pominięto walory estetyczne, stawiając głównie budynki w stylu socrealistycznym, zamiast kontynuować przedwojenny, ładny, typowo uzdrowiskowy styl architektoniczny.
- Przez te działania, obecny Kołobrzeg na pierwszy rzut oka nie wydaje się wybitnie ciekawym miastem. Jednak należy pamiętać, że znajdują się tu prawdziwe perełki - cenne, średniowieczne zabytki, które warto obejrzeć i zapamiętać.
Ostatnia aktualizacja - kwiecień 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kolobrzeg.info.pl nie odpowiada.