Polecane obiekty

Historia Kołobrzeg

Kołobrzeg jest miastem o ponad tysiącletniej historii, jednak trzeba pamiętać, że jego położenie ulegało zmianie, i pierwotna osada uważana za średniowiecznego przodka (VIII/IX wiek) dzisiejszego Kołobrzegu leżała mniej więcej w okolicy dzisiejszego Budzistowa, to znaczy ok. czterech kilometrów w głąb lądu od dzisiejszej lokalizacji Kołobrzegu, czyli od ujścia Parsęty do Morza Bałtyckiego.

Naturalne bogactwo tego terenu, czyli solanka sprawiło, że w X wieku założono tu miasto, którego mieszkańcy trudnili się głównie warzeniem soli, a także kupiectwem. W 1000 roku Bolesław Chrobry założył tam biskupstwo podległe arcybiskupowi gnieźnieńskiemu.

Przez wieki Kołobrzeg rozwijał się ekonomicznie, aż do XVII wieku, kiedy to na skutek wojny 30-letniej uległ niemal całkowitemu zniszczeniu.

Aby zapobiec w przyszłości zagrożeniom, zaczęto budować mocne fortyfikacje: wzmacniać stare zabezpieczenia i budować nowe, skutkiem czego Kołobrzeg stał się twierdzą.

Z XVIII wieku spadło znaczenie i opłacalność warzenia soli. Kryzys przechodził także handel morski. Wobec tego Kołobrzeg przekształcił się w potęgę włókienniczą.

W XIX wieku rozebrano ostatecznie warzelnie solne, natomiast zaczęto wykorzystywać solankę i borowinę jako bogactwa uzdrowiskowe. Powstało pierwsze sanatorium, tężnie, a pod koniec XIX wieku - dom zdrojowy. Wcześniej Wilhelm I zlikwidował forteczne elementy Kołobrzegu. Na miejscu "twierdzy Kołobrzeg" powstało "kąpielisko Kołobrzeg".

Po II Wojnie Światowej, zgodnie z ustaleniami jałtańskimi, Kołobrzeg przeszedł w ręce polskie. W wyniku walk wojennych a także powojennych działań szabrowników, zniszczeniu uległo niemal całe miasto. Pełną parą odbudowa ruszyła praktycznie dopiero w latach 50-tych.

Odbudowany, powojenny Kołobrzeg zaczął się rozwijać w kierunku turystyki i rybołówstwa, odbudowywano też stare i budowano nowe obiekty uzdrowiskowe, chcąc w pełni wykorzystać wartości Kołobrzegu jako zdroju. Przystąpiono też do odbudowy zabytków i tworzenia nowej bazy noclegowej.

Niestety, powojenna architektura Kołobrzegu pozostawia wiele do życzenia. Kładąc nacisk na użyteczność, pominięto walory estetyczne, stawiając głównie budynki w stylu socrealistycznym, zamiast kontynuować przedwojenny, ładny, typowo uzdrowiskowy styl architektoniczny.

Przez te działania, obecny Kołobrzeg na pierwszy rzut oka nie wydaje się wybitnie ciekawym miastem. Jednak należy pamiętać, że znajdują się tu prawdziwe perełki - cenne, średniowieczne zabytki, które warto obejrzeć i zapamiętać.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 682 329, Dziś: 40, Osób online: 4

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem