Polecane obiekty

Bagicz

Bagicz

Jeśli będziesz w Kołobrzegu lub okolicy warto odwiedzić niewielką miejscowość Bagicz, tylko 9 km od Kołobrzegu. Bagicz to mała miejscowość - w 2005 roku na stałe mieszkało tam zaledwie 30 osób. Największa atrakcją Bagicza jest lotnisko.

Historia lotniska sięga dwudziestolecia międzywojennego (1935 r.) i III Rzeszy Niemieckiej, wówczas to tutejsza wioska została wysiedlona, i zdecydowano pobudować duży kompleks wojskowy z lotniskiem dla samolotów bombowych. Z Bagicza startowały bombowce z nalotami na Polskę w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.W marcu 1945 r. lotnisko w Bagiczu, wraz z osiedlem garnizonowym w Podczelach przeszło w radzieckie ręce. Po wojnie teren ten stał się jedną z baz sowieckich w naszym kraju. W 1956 roku powiększono lotnisko o dodatkowy pas startowy równoległy do linii brzegowej. Pobudowano także niezbędną infrastrukturę techniczną do obsługi, już odrzutowych, samolotów. W Bagiczu stacjonowały myśliwce MiG 21, a potem MiG 23. W 1989 r. jednostkę przeniesiono, jej miejsce zajął sowiecki Pułk Śmigłowcowy z Brzegu ze śmigłowcami Mi 24 oraz Mi 8.

W 1992 roku, po wycofaniu wojsk radzieckich z Polski, tereny te wróciły pod polską jurysdykcję. Teren podzielono pomiędzy gminę Ustronie Morskie oraz Kołobrzeg. Lotnisko w Bagiczu jest zarejestrowane w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Lotnisko zostało otwarte w 2012 r., ma ono obsługiwać ruch czarterowy i turystyczny małych samolotów. Obiekt, na razie, ma działać sezonowo - od kwietnia do października. Z długiego na 2,5 kilometra pasa wykorzystywana jest tylko część licząca powyżej 1000 m, leżąca w granicach administracyjnych gminy Ustronie Morskie. Planowany jest rozwój infrastruktury technicznej lotniska zwiększający bezpieczeństwo lotów.

Po więcej informacji o lotnisku w Bagiczu odsyłamy na stronę: http://www.bagicz.com.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 682 326, Dziś: 37, Osób online: 1

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem