Polecane obiekty

Pomniki i rzeźby w Kołobrzegu

Informacje

  • Kołobrzeg

Poniżej przedstawiamy pomniki oraz rzeźby w Kołobrzegu, te najbardziej znane i najczęściej odwiedzane, nie tylko przez turystów:

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem (bulwar Jana Szymańskiego) - ma upamiętniać dokonane w 1945 roku zaślubiny. Zgodnie z legendą, jeśli przejdzie się przez „okno” z jednej strony pomnika na drugą wstrzymując oddech, wtedy spełni się pomyślane wcześniej życzenie. Warto sprawdzić, czy to prawda :)

Kula ziemska (przed Ratuszem) – w XIX wieku w tym miejscu stał pomnik króla pruskiego Ferdynanda Wilhelma III, ale po zakończeniu II wojny Światowej został rozebrany. Obecnie znajduje się tam umieszczona na specjalnym wodnym łożysku granitowa kula ziemska, którą z łatwością można poruszać.

Przerwa w koncercie (ul. Solna – przy Regionalnym Centrum Kultury) – rzeźba przedstawia dwa potężnych rozmiarów krzesła, a na nich instrumenty muzyczne – altówka oraz wiolonczela.

Pomnik Tysiąclecia / Pomnik Milenijny (ul. Katedralna 19) – odsłonięty w 2000 roku pomnik przedstawiał początkowo postaci dwóch władców – Bolesława Chrobrego oraz Ottona III, stojących przy rozdartym krzyżu. W 2008 roku na pomniku „stanęli” także Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.

Pomnik Józefa Piłsudskiego (ul. Armii Krajowej 5) – powstały ku upamiętnieniu wybitnego Polaka, Pierwszego Marszałka RP.

Pomnik Sanitariuszki (ul. Sikorskiego) – odsłonięty w 1980 roku, wykonany z brązu, wyraża hołd dla kobiet, które podczas II Wojny Światowej walczyły w szeregach Wojska Polskiego, zazwyczaj jako sanitariuszki.

Pomnik Walk o wyzwolenie miasta (ul. Armii Krajowej 2) – to jeden z najstarszych pomników w Kołobrzegu. Powstał w marcu 1948 roku dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w obronie miasta.

Pomnik Komandora Mieszkowskiego (skwer Kmdr. Stanisława Mieszkowskiego) – powstał w czerwcu 2007 roku, dla upamiętnienia oficera Marynarki Wojennej, rozstrzelanego w 1952 roku, po fałszywych oskarżeniach o szpiegostwo.

Pomnik Arcybiskupa Marcina Dunina (ul. Armii Krajowej, przy bazylice konkatedralnej) – wykonana z piaskowca rzeźba upamiętnia prymasa Polski Marcina Dunina, który w latach 40. XIX wieku był więźniem twierdzy kołobrzeskiej.

Ostatnia aktualizacja - wrzesień 2017
Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.kolobrzeg.info.pl nie odpowiada.

Źródła zdjęć: www.pomeranica.pl, www.polskainfo.pl

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 682 329, Dziś: 40, Osób online: 4

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem